Zelo pomembno je v kakšnem okolju otrok raste in se razvija. Prav tako pa so pomemben dejavnik v otroštvu tudi igrače oz. didaktični pripomočki, ki so pomemben faktor v otrokovem razvojnem okolju. Priznati moramo, da je ponudba danes res velika in razpon cen določenih igrač raznolik. Starši se pogosto najdejo v dilemi, katere igrače so res pomembne in potrebne za otrokov razvoj, katere izmed njih bodo efektivne in katere žal otroka ne bodo motivirala za daljšo uporabo in bodo z njihovim nakupom domov prinesli le še eno nepotrebno stvar več.
Prav zato je zelo pomembno poznati namen uporabe posamezne igrače. Menim, da je vsekakor dobra igrača tista, ki pri otroku vzpodbudi kreativno igro, logično mišljenje in razvija domišljijo. Igrače se seveda razlikujejo glede na različne kriterije, a kljub temu naj bo vsem skupno, da otrokovega mišljenja pri igri ne omejujejo temveč ga spodbujajo h kritičnem mišljenju, iskanju rešitev in novih poti do cilja, ter ga motivirajo za uporabo.
Pravilna izbira igrač lahko močno vpliva na razvoj otroka na več načinov:
Igrače, ki spodbujajo reševanje problemov, logično razmišljanje in ustvarjalnost, lahko pozitivno vplivajo na otrokov kognitivni razvoj. Sestavljanke, gradbeni kompleti in miselne igre s premagovanjem ovir spodbujajo razmišljanje in reševanje izzivov. Vse te dejavnosti najdete tudi v Smarti book tihih knjigah.
Igrače, ki zahtevajo premikanje, manipulacijo in koordinacijo rok in nog, lahko pomagajo pri razvoju otrokovih finih in grobih motoričnih sposobnosti. Na primer, igra s kockami, odpenjanje in zapenjanje gumbov, vtikanke, lepljenje in sestavljanje iz različnih materialov, spodbujajo motorične spretnosti.
Igrače, ki spodbujajo sodelovanje, deljenje, komunikacijo in empatijo, lahko prispevajo k razvoju otrokovih socialnih veščin. Igre vlog, družabne igre, naprstne lutke, in igrače za skupno igro so primeri igrač, ki spodbujajo socialne interakcije.
Igrače, ki vključujejo branje, pripovedovanje zgodb, poučevanje abecede in števil ter spodbujajo bogato jezikovno okolje, lahko podpirajo otrokov jezikovni razvoj in pismenost.
Igrače, ki omogočajo izražanje čustev, raziskovanje in razumevanje čustvenih izrazov ter spodbujajo samozavest in samospoštovanje, lahko prispevajo k otrokovemu čustvenemu razvoju in dobrobiti.
Igrače, ki spodbujajo domišljijo, ustvarjalnost in umetniške sposobnosti, lahko otroku omogočajo, da razvije svojo edinstveno ustvarjalno identiteto in izrazi svoje ideje in občutke.
Prav Smarti book tihe knjige, otroku ponujajo dejavnosti, ki jih bodo motivirale in ob igri sprožile veliko novih procesov pridobivanja znanja in novih sposobnosti. Na začetku jih skozi vsebino knjige lahko vodimo mi, tako, da jim predstavljamo posamezne dejavnosti. Pri tem seveda vpletemo vsebino iz življenjskih situacij, saj imajo otroci to zelo radi. Vse dejavnosti spodbujajo razvoj govorno-jezikovnih sposobnosti in zavzemajo različna področja. Izpostavila bi predvsem govorno in slušno zaznavanje, razvoj grobe in fine motorike, spoznavanje različnih tematik, itd.